For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Taus om kontroversielt teater

Teatersjef Trond Birkeland vil ikke svare på spørsmål om det kontroversielle teaterstykket «I Guds namn».

Publisert Sist oppdatert

Både biskop i Bjørgvin Halvor Nordhaug og lærer Eirik Sukke reagerte da de så teaterstykket som handler om ungdom og tro. Stykket, som er en del av Den kulturelle skolesekken og skal vises til rundt 20 skoler, spør hvordan religion kan brukes til å påvirke tanker og holdninger.

- Kunnskapsløst

Som Dagen skrev lørdag brukes nokså ytterliggående eksempler på religiøse praksiser, og regissøren oppgir å ha funnet disse på internett. En jente gifter seg med Jesus, en annen tar sitt eget liv fordi «det er bedre enn å leve som lesbisk». Biskop Nordhaug reagerer på tilsynelatende kunnskapsmangel hos dem som står bak stykket.

Powered by Labrador CMS