| Kommentar 3:4 – Hva skjedde med MF?
Det finnes en åpenbar grunn til at danske MF ikke er blitt liberalt som norske MF
Menighetsfakultetet i Norge trenger ikke økonomisk støtte fra kristenfolket i Norge. De store pengene kommer fra staten. I Danmark er det helt annerledes.
REKTOR: Thomas Bjerg Mikkelsen er rektor for det danske Menighedsfakultetet som ligger i Aarhus. Her er han fotografert foran inngangspartiet til institusjonen.
Espen Ottosen
– Vi er helt avhengig av det kirkelige baklandet – og det er gjensidig. For de ønsker at vi utdanner gode prester, sier Thomas B. Mikkelsen som har vært rektor for dansk MF i ti år.
For å kunne skrive en best mulig kommentar blant annet om forskjellen mellom dansk og norsk MF har jeg dratt til Aarhus i Danmark. Der møter jeg en rektor som kan fortelle om en krevende økonomi – og om oppføringen av et nytt bygg med leiligheter og kontorer som skal gi kjærkomne leieinntekter.
For den danske institusjonen får ikke en eneste krone fra danske myndigheter. For å drive virksomheten samler de derfor inn ni millioner danske kroner årlig.