For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Eutanasi og behandlings-begrensning

Selv garvede klinikere kan gjøre seg skyldig i slikt, noe oppslaget viser. Overlege Stein Husebø viser til «forskjellen mellom aktiv og passiv eutanasi», og tilsvarende snakker mange om «aktiv og passiv dødshjelp». Men i artikkelen fraråder vi nettopp bruk av disse begrepene.

Publisert Sist oppdatert

Vi er glade for at Dagen 9.12. om­ta­ler vår un­der­sø­kel­se om lege­stu­den­ters hold­nin­ger til eu­ta­na­si og lege­as­sis­tert selv­mord. Et vik­tig for­mål med ar­tik­ke­len vi skrev i Tids­skrift for Den nors­ke lege­for­ening, var å opp­kla­re be­greps­for­vir­ring og hyp­pi­ge mis­for­stå­el­ser om medi­sinsk be­hand­ling ved li­vets slutt.

Selv gar­ve­de kli­ni­ke­re kan gjøre seg skyl­dig i slikt, noe opp­sla­get viser. Over­lege Stein Huse­bø viser til «for­skjel­len mel­lom aktiv og pas­siv eu­ta­na­si», og til­sva­ren­de snak­ker mange om «aktiv og pas­siv døds­hjelp». Men i ar­tik­ke­len fra­rå­der vi nett­opp bruk av disse be­gre­pe­ne. I ste­det bør man se til ne­der­landsk be­greps­bruk, som i dag også er den in­ter­na­sjo­nalt etab­ler­te stan­dar­den, og da er ter­mi­no­lo­gi­en «eu­ta­na­si», samt «lege­as­sis­tert selv­mord». Noe skil­le mel­lom «aktiv» og «pas­siv» eu­ta­na­si fin­nes ikke i Ne­der­land - som har prak­ti­sert eu­ta­na­si siden 1973; altså i 40 år.

I tråd med denne opp­fat­nin­gen de­fi­ner­te vi eu­ta­na­si som «leges in­ten­der­te (til­sik­te­de) drap på en per­son ved å in­ji­se­re medi­ka­men­ter, på per­sonens fri­vil­li­ge og kom­pe­ten­te fore­spør­sel», og lege­as­sis­tert selv­mord som «en leges in­ten­der­te hjelp til en per­son i den­nes selv­mord, ved å skaf­fe til veie medi­ka­men­ter som per­sonen kan innta selv, på per­sonens fri­vil­li­ge og kom­pe­ten­te fore­spør­sel». Det var disse de­fi­ni­sjo­ne­ne medi­sin­stu­den­te­ne fikk seg fore­lagt.

Powered by Labrador CMS