Debatt
UKRAINA: Erik Selle, partiet Konservativts leder møter kritikk for sine uttalelser om krigen i Ukraina.
Herman Frantzen
Går langt i å videreformidle Putin-propaganda
Partiet konservativt med dets leder Erik Selle i spissen hevder langt på vei at det er Vestens skyld at krigen i Ukraina fortsatt pågår. Men påstandene hans holder ikke vann.
I et intervju med Helge Lurås i en podkast på iNyheter i januar i år, hevder Selle at «Vesten har en stor del av skylden for at Russland angrep Ukraina». I podkasten svarer Selle bekreftende på spørsmål fra Lurås om han mener at Vesten har skylda for at Russland angrep Ukraina i 2022.
«Da Vesten i 2008 foreslo at Ukraina skulle bli Nato-medlem, så er dette det mest stupide politiske prosjekt i nyere tid», sier han. Vesten har ifølge Selle provosert Russland med sin utvidelse av NATO.
Selle har flere ganger gått langt i å hevde lignende tanker. I en nyere artikkel på nettstedet Document 10. mai 2024, tar han riktignok avstand fra den russiske invasjonen. Han mener likevel den er basert på legitime realpolitiske vurderinger som skyldes Vesten og skriver at USA og Nato krysset en rød linje for Russland ved å lefle med tanken om ukrainsk Nato-medlemskap.