For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Meninger

Harald Hegstad: Kristendom handler ikke bare om kultur og tradisjon

TRONDHEIM: Harald Hegstad leder kirkerådet i Den norske kirke. Han talte ved Kirkemøtets åpning i Trondheim fredag.
Publisert Sist oppdatert

Tale ved åpningen av Kirkemøtet i Trondheim, 25. april 2025

La meg begynne med å presentere dere for fire kvinner som jeg og mange andre har blitt gjort oppmerksom på i løpet av det siste året. På bildet finner vi dem avbildet på Nidarosdomens vestfront. 

Til forskjell fra de fleste andre statuene på veggen framstiller de ikke historiske personer, men personifiseringer av dyder og verdier for det samfunn som de mange historiske personene på veggen var satt til å styre. De fire kvinnene er Guds fire døtre, fra venstre: sannhet, miskunn, fred og rettferd. 

Powered by Labrador CMS