For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

5 uker - 5 kroner Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

KJØP

| I Fokus

Kristne skoler er en motvekt til en selvopptatt kultur

FORANKRING: Å kunne forankre identiteten hos Gud, som et Guds barn, har stått seg i vekslende vinder i 2000 år, skriver Audun Raen.
Publisert Sist oppdatert

Den amerikanske historikeren Christopher Lash stilte for et halvt århundre siden en diagnose på det moderne samfunnet. Han viste til den greske myten om Narkissos som ble forelsket i sitt eget selvbilde og skrev om det han kalte en narsissistisk kultur.

Typisk for den narsissistiske kulturen, er et samfunn som vektlegger image, berømmelse og ytre suksess fremfor dypere verdier som fellesskap og mening. Menneskene blir stadig mer selvopptatte, usikre, mer opptatt av sin egen indre tilstand og avhengige av ytre bekreftelse. 

Selvutvikling, terapi og populærpsykologi blir sentrale verdier, ofte på bekostning av fellesskap og samfunnsansvar. Man blir også mer opptatt av personlig tilfredsstillelse enn av langsiktig samfunnsutvikling. Den historiske bevisstheten reduseres, og man lever i et konstant "nå". 

Powered by Labrador CMS