Debatt
LOVSANG: Selv er jeg over seksti, men min bønn er at jeg alltid må glede meg over de nye lovsangene som skapes og som er til Hans ære og at jeg aldri må bli for gammel til å lære dem, skriver Ingeborg Anne Håland.
Adobe Stock
Lovsangens plass og hensikt
Temaet er stadig aktuelt og dukker ofte opp i Dagens spalter. Hvilke sanger skal vi synge i møtene og gudstjenestene våre? Den eldre garde syns det er for mye av moderne lovsang og savner de gode, gamle evangeliske sangene med innhold i.
Men kanskje vi skulle stoppe opp og tenke over hva som er lovsangens hensikt.
Når vi samles til møte, er det jo som ordet sier, et møte mellom Gud og mennesker, mellom himmel og jord. Salme 100 har en god beskrivelse av hvordan vi kommer inn i Herrens nærhet. Vers 4: «Kom inn gjennom portene Hans med takkesang, inn i forgårdene med lovsang! Lov Han, velsign Hans Navn!» Her starter det med takkesang, for så å gå over i lovsang. Her ser vi at lovsangen er en naturlig del av det å møte Herren.