Norge vokser mer enn noen gang
Norge fikk i fjor rekordmange nye innbyggere. Vi vokste med like mange innbyggere i 2007 som det bor i Drammen fra før.
Aldri før har Norge vokst med 56.000 innbyggere, slik vi gjorde i fjor. Dette er 15.100 flere enn i det forrige rekordåret som var 2006. Totalt var det ved inngangen til 2008 var 4.737.200 bosatte i Norge, viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå.
Bare tre ganger etter år 1900 har folketallet økt mer i prosent enn fjor. Vi må tilbake til 1946 for å finne en økning som er større enn 1,2 prosent som ble fasiten for 2007. Også i 1920 og 1917 var det større prosentvis vekst enn i fjor.
Unge voksne i Oslo
Statistisk sentralbyrå presenterte torsdag også statistikk om folkemengde etter alder. Den viser at hovedstaden utmerker seg med en tung andel unge voksne (25-39 år) blant sine innbyggere.
I Oslo utgjør de nærmere 30 prosent av befolkningen, mens det i landet som helhet er 21 prosent som er mellom 25-39 år. Ett alderstrinn opp, er det Akershus som har størst andel 40-49-åringer, mens Hedmark, Oppland, og Sogn og Fjordane har størst innslag av innbyggere over 80 år.
Innflytting
Årsaken til den store økningen i fjor er ikke at vi får flere barn. To tredeler av rekordveksten skyldes flyttinger fra utlandet, 61.800 i alt. Dette er en økning i tilflyttere men mer enn en tredel fra 2006. Trekker du fra dem som flyttet ut av Norge, ble innflyttingsoverskuddet i fjor på 39.700 personer.
Det fra Polen den største nettotilflyttingen til Norge skjer, med 12.900 flere innflyttere enn utflyttere. Statsborgere fra Tyskland, Sverige, Litauen, Somalia, Filippinene, Russland og Thailand følger på de neste plassene.
Tilveksten av nye innbyggere er størst i Oslo, Akershus og Rogaland. Av landets 431 kommuner, opplevde 259 kommunen en økning i folketallet i fjor, mens folketallet gikk tilbake i 168 kommuner.