For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

5 uker - 5 kroner Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

KJØP

| Debatt

Omfattende Jerusalem-bok

JERUSALEM: Tempelhøyden, Jerusalem
Publisert Sist oppdatert

Som Paul Odland skriver i sin anmeldelse (trykt 22. januar) av Trond Bakkevigs bok «Jerusalem», er det en imponerende mengde opplysninger som er med. Bra for den som vil vite mest mulig om byen. Jeg har lest en del i den, men hoppet over flere sider i siste halvdel. Ut fra det jeg har lest, er Odlands kommentarer på sin plass, blant annet om landområdet Palestina. 

Jeg vil påpeke et par feil, nemlig det Bakkevig skriver (side 33) om at keiser Konstantin gjorde kristendommen til statsreligion. Det var under keiser Theodosius på slutten av 300-tallet det skjedde. Konstantin gjorde kristendommen til tillatt religion i Romerriket. Skjønner ikke helt hvorfor denne feilen går igjen. Leksika og kirkehistorier har riktig versjon. En sendte meg nylig et manus til en kortfattet kirkehistorie, der var feilen med. Så den og nylig i et Israel-blad, og for en tid tilbake i et avisinnlegg av en kjent teolog. 

Fire døtre omkom

Powered by Labrador CMS