For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

5 uker - 5 kroner Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

KJØP

26. november 1942 ble 529 norske jøder deportert til utryddelsesleiren Auschwitz. Bildet er fra Amerikalinjens kai da skipet Donau satte kursen mot Polen. Arkivfoto: Georg W. Fossum / NTB

80 år siden deportasjonen av jøder fra Norge med skipet Donau

Minnemarkeringen for den største deportasjonen av jøder fra Norge finner sted i Oslo rådhus 24. november. I år er det 80 år siden skipet Donau forlot Oslo.

Publisert Sist oppdatert

26. november for 80 år siden forlot skipet D/S Donau utstikker 1 nedenfor Akershus festning i Oslo. Om bord var 529 jøder som ble sendt til nazistenes største konsentrasjonsleir Auschwitz-Birkenau i Polen. Bare ni av dem kom tilbake i live.

I samarbeid med Det Mosaiske Trossamfund, Det Jødiske Samfunn i Trondheim og Jødisk Museum Oslo arrangerer HL-senteret en stor minnemarkering i Oslo rådhus torsdag 24. november ettersom selve dagen i år faller på en lørdag, som er forbeholdt sabbaten.

– Det har vært viktig for oss som er arrangører både å minnes for ikke å glemme, og også formidle noe om den jødiske kulturen og hvordan det har gått med jødene etter andre verdenskrig. Under minnemarkeringen vil minnekultur, historie og jødenes situasjon i dag tematiseres, sier direktør Guri Hjeltnes ved Senter for studier av holocaust og livssynsminoriteter (HL-senteret).

Powered by Labrador CMS