For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

NEDSATT: Tidligere distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland ser på nedsettelsen av nye snublesteiner i Oslo i 2021.

Jødiske minnesteiner utsatt for hærverk

Flere snublesteiner på Grünerløkka i Oslo er blitt nedgriset med svart maling. Steinene er satt ut til minne om norske jøder som ble drept under 2. verdenskrig.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg vil tro at dette er målrettet. De har gått på flere steiner som ligger på ulike steder, sier Mats Tangestuen ved Jødisk museum til NRK.

Museet har ansvar for de såkalte snublesteinene. Steinene kan bli ødelagt under snørydding om vinteren, men det er svært sjelden de opplever direkte hærverk, forteller Tangestuen.

– Det er trist at man skal gå til angrep på et minnesmerke over mennesker som ble drept for over 80 år siden, sier han, men legger til at han foreløpig ikke vil spekulere på hva som ligger bak.

Powered by Labrador CMS