For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

5 uker - 5 kroner Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

KJØP

Listhaug: – Asylbarn skal interneres i maks én uke

Mindreårige med avslag på asylsøknaden skal ikke kunne holdes tilbake med tvang i mer enn én uke, foreslår innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (Frp).

Publisert Sist oppdatert

I forslaget som statsråden legger fram mandag, tar hun til orde for tydeligere regulering av tvangsmessig tilbakehold av barn som har fått avslag på sine asylsøknader. I dag blir asylsøkere med avslag plassert på Politiets utlendingsinternat på Trandum hvis myndighetene frykter de skal stikke av før utsendelse.

– Det skal være klare regler for hvor lenge du kan holde en barnefamilie med tvang, sier Listhaug til Sunnmørsposten.

Hun ønsker å begrense tilbakehold med tvang til sju dager i normale tilfeller. Etter én dag må myndighetene innhente rettslig kjennelse for tilbakehold. En slik kjennelse kan bare gi tillatelse til tilbakehold i tre dager om gangen. Det skjer relativt sjelden at mindreårige blir sittende lenge på Trandum, ifølge Listhaug.

Powered by Labrador CMS