For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

I GAMLE DAGER: Vestlandsjentene Henriette, Solveig og Irene tror det var enklere for den eldre generasjonen å sette av tid til bønn. Fra venstre: Henriette Lodden, 26 år, Solveig Eliassen, 20 år og Irene Kleppe Birkeland, 27 år.

– Norge er blitt en bønnefattig nasjon

Mangeårig pinsepastor David Østby, har forkynt om og skrevet flere bøker om bønn. Han mener Norge er en bønneløs nasjon.

Publisert Sist oppdatert

– Bønnefattig er kanskje et bedre ord. Det blir veldig tydelig når vi sammenligner Norge med land som opplever vekkelse i dag. Der har menneskene en helt annen intensitet og utholdenhet i bønn, poengterer Østby.

Han er klar over at bønneløs og bønnefattig er sterke ord for å beskrive et åndelig klima i Norge. Samtidig tror han mange kristne ser på bønn som en formel for å oppnå velsigne i eget liv.

– Det er lett å si at vi lever i en nasjon uten bønn, noe som er umulig å bevise. Samtidig, ser man tilbake til Hans Nilsens Hauges tid og fram mot moderne tid, er kontrasten enorm, påpeker han.

Powered by Labrador CMS