Palestinske krigere bærer en kiste med et israelsk gissel i Khan Younis på Gazastripen torsdag.

Se video: Gisler returnert til Israel. Kistene inneholdt to barn

Militæret i Israel har mottatt levningene av fire døde israelske gisler som torsdag ble overlevert av Hamas på Gazastripen. To av dem var barn.

Publisert Sist oppdatert

Det bekrefter både militæret og kontoret til Israels statsminister Benjamin Netanyahu.

Levningene ble først overlevert fra Hamas til Røde Kors i Khan Younis, sør på Gazastripen.

Her hadde en stor menneskemengde og tallrike maskerte Hamas-medlemmer møtt opp. På en scene sto fire svarte kister, hver av dem med bilde av en død person som ifølge Hamas skulle overleveres.

Bortført 7. oktober

De fire er ifølge Hamas en mor og hennes to små barn, Shiri Bibas og sønnene Kfir og Ariel, samt en eldre mann, Oded Lifshitz.

Hamas hevder at alle fire ble drept sammen med sine fangevoktere i israelske flyangrep.

Bibas ble bortført fra kibbutzen Nir Os 7. oktober, sammen med ektemannen Yarden Bibas og parets to barn, ni måneder gamle Kfir og fire år gamle Ariel. Videoen nedenfor viser bortføringen. 

Hamas inviterte i forkant av overleveringen til en seremoni. På et lerret bak scenen er Israels statsminister, Benjamin Netanyahu, fremstilt som en djevel med teksten: «Krigsforbryteren Netanyahu og hans nazistiske hær drepte dem med missiler fra sionistiske krigsfly.» 

Kistene til de fire står på utstilling på scenen. 

Det kan ta tid før det blir endelig bekreftet at barna og moren virkelig er blant de døde personene som nå er overlevert. Israel har opplyst at DNA-tester vil bli brukt.

Både Bibas, hennes sønner og Lifshitz ble bortført under det Hamas-ledede angrepet 7. oktober 2023.

– På vegne av staten Israel bøyer jeg hodet og ber om tilgivelse for å ikke ha beskyttet dere denne forferdelige dagen, sier Israels president Isaac Herzog i en uttalelse.

Maskerte Hamasmedlemmer førte kistene bort til overleveringen. Røde Kors dekket kistene med hvite kleder og tok dem med seg for å gi de døde gislene over til Israel. 

Faren i live

De to barna var henholdsvis 9 måneder og 4 år da de ble bortført sammen med foreldrene fra familiens bolig i Sør-Israel. Både barna og moren har tysk statsborgerskap i tillegg til det israelske.

Kvinnens mann og barnas far er ett av 24 gisler som er blitt løslatt i live under den pågående våpenhvilen.

Oded Lifshitz var 83 år gammel da han ble bortført. Overleveringen torsdag var første gang siden starten av krigen at Hamas har gitt levninger av døde israelere tilbake til Israel.

Powered by Labrador CMS