I BOGOTA: Ingvill Breivik bor i Colombia og er regional representant i Caritas for Latin-Amerika.
Espen Ottosen
Væpnede grupper herjer i Ingvills hjemland: – Fredsavtalen har ikke løst alt
Colombia står midt i en stor humanitær katastrofe, ifølge Ingvill Breivik som bor i Bogota og jobber i den katolske bistandsorganisasjonen Caritas.
– Fredsavtalen med FARC er i seg selv en god avtale, men det er også mye den ikke har løst. Fortsatt finnes det en rekke væpnede grupper som har kontroll over deler av Colombia. De er blant annet involvert i narkotrafikk, våpensmugling og ulovlig gruvedrift, sier Ingvill Breivik.
Det er ikke alltid sivilbefolkningen rammes direkte av aktiviteten som disse væpnede gruppene står bak. Men for fjorten dager siden – i regionen Catatumbo på grensen mot Venezuela – har det oppstått en stor humanitær katastrofe. Det skyldes en konflikt mellom to ulike geriljagrupper.
– Vi står midt oppe en av de verste humanitære krisen siden fredsavtalen med FARC. 50.000 mennesker er fordrevet, og mellom 80 og 100 er blitt drept, sier Breivik.