Andakt
LYSET: Står vi på for det virkelig store Lyset!
Jesus sier jo det: Jeg er verdens lys!
Silje Rognsvåg
I arbeid for lyset
En av de som virkelig sto på for å bringe fyrlys langs Norges kyst var Carl Fredrik Diriks. Han var fyrdirektør fra 1855–1881, og om ham skriver Ida Elisabeth i boken «Fyret skal være tent».
«… Diriks krevende rolle som fyrdirektør og administrator er påfallende nedtonet. Som fyrdirektør gjorde Carl Fredrik Diriks en uvurderlig innsats for det norske fyr- og merkevesen. I hans sjefsperiode ble det opprettet over 80 nye fyrstasjoner og fyrlykter. (…)
Hans formidable innsats når det gjaldt å tilrettelegge disse etter datidens forhold enorme byggeprosjekter på holmer og skjær kommer ikke fram i det hele tatt. Han jobbet under ekstreme forhold, og han var alltid på farten – og til å begynne med hadde ikke Fyrdirektoratet engang en egen båt!