Andakt
OPPMUNTRING: Det kan være lurt å stoppe opp å spørre seg: Kan jeg oppmuntre noen ved å invitere dem på middag eller en kopp kaffe eller te? skriver Jan Torland.
Gorm Kallestad / NTB
O jul med din glede?
De fleste av oss gleder seg til jul. Men de siste årene har andelen i befolkningen vår som gruer seg til jul økt. Så mange som en av sju gruer seg til julehøytida.
Det er mange grunner til at folk gruer seg til jul. En stadig trangere økonomi, gjør det vanskelig for mange å feire jul på en måte som de gjorde før. Spørsmålet: «Hva fikk du til jul i år?» blir en belastning.
Ensomhet er en annen grunn til at mange gruer seg til jul. «Verdensdagen for psykisk helse» oppgir at 44 prosent er plaget av ensomhet i større eller mindre grad. Dette tallet er skremmende høyt.