INKLUDERING: – Når man jobber sammen med noen som har en kognitiv funksjonsnedsettelse, skjønner man hvor utrolig intellektuelle vi er i kirken, sier presten Elisabeth Kristiansen, her sammen med sine medarbeidere Sondre Myrseth (i midten) og Ole Jørgen Rønningen utenfor Rælingen kirke.
Kjersti McElwee, KPK.
Prest etterlyser løft: – Kirken er altfor intellektuell
– Vi lærer mer om hvordan vi skal diskutere med høyt utdannede folk som prøver å sette oss fast, enn å snakke med mennesker med utviklingshemninger, sier inkluderingsprest Elisabeth Kristiansen.
Inkluderingsprest Elisabeth Kristiansen mener prestestudiet ikke forberedte henne på å møte folk med kognitive utfordringer. Men Sondre og Ole Jørgen har hjulpet henne.
Det er pizzaboller og iste på bordet når vi møter Sondre Myrseth (23) og Ole Jørgen Rønningen (60). De to snakker om arbeidshverdagen sin og hvordan det er å jobbe sammen i Den norske kirke. Kristiansen er også med. Hun er den ene av to i sitt slag i Den norske kirke og dermed en sjeldenhet. Den andre inkluderingspresten jobber i Oslo. I tillegg finnes det noen diakonirådgivere og enkelte som jobber med inkludering på deltid. Ellers er det tynt.
Sondre har en deltidsstilling i Skårer kirke i Lørenskog og har dessuten oppgaver på kirkegården ved Lørenskog kirke.